ANO Pasaules ūdens diena

Banner

Pasaules Ūdens diena

Kas notiks, ja tīrā dzeramā ūdens vairs nebūs?Tas izklausās kā kaut kas fantastisks, bet diemžēl tā ir ierasta situācija katram trešajam cilvēkam pasaulē, jo tikai 1% pasaules ūdens ir drošs lietošanai uzturā.

Katru gadu 22. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Ūdens diena.Ideja par šo dienu radās 1992. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas Vides un attīstības konferencē Riodežaneiro, un tajā pašā gadā ANO Ģenerālā asambleja pieņēma rezolūciju, kas pasludināja katra gada 22. martu par Pasaules Ūdens dienu. Tās mērķis ir pievērst uzmanību ūdens pieejamībai un kvalitātei un atgādināt katram cilvēkam par tā vērtību.

Pasaules Ūdens resursu diena atgādina mums par nepieciešamību aizsargāt un rūpēties par mūsu planētas ūdens resursiem, jo šodien 2 miljardi cilvēku ir spiesti dzīvot bez piekļuves ūdenim, kas būtu drošs dzeršanai. Šīs dienas mērķis ir vērsts uz pasākumiem, kas būtu veicami globālās ūdens krīzes pārvarēšanai, un tā ir daļa no starptautiskās kampaņas, lai līdz 2030. gadam panāktu vispārēju ūdensapgādi un sanitāriju.

Pasaules Ūdens diena 2022

Katru gadu Pasaules Ūdens dienai tiek izvēlēta noteikta tēma. Šī gada moto ir “Gruntsūdeņi – padariet neredzamo par redzamu”. Tas ir atgādinājums par vērtīgu resursu, kas atrodas burtiski mums zem kājām.

Pazemes ūdeņi ir neredzami, bet tas ir apslēpts dārgums, kas bagātina mūsu dzīvi. Sausākajās pasaules daļās tie var būt vienīgais cilvēkiem pieejamais ūdens. Gandrīz viss pasaules saldūdens ir pazemes ūdeņi, kas ietekmē ūdensapgādi, sanitāriju, lauksaimniecību, rūpniecību un ekosistēmas. Gruntsūdeņi ir saistīti ar gandrīz visām ekosistēmām: upes, ezeri un purvi tieši apmainās ar ūdeni ar pazemes slāņiem, augi izmanto zemē pieejamo ūdeni.

Nākotnē tieši gruntsūdeņi būs izšķiroši, mums pielāgojoties gaidāmajām klimata pārmaiņām. Un, lai gan cilvēki daudzās valstīs mūsdienās pārmērīgi izmanto un piesārņo gruntsūdeņus, Apvienoto Nāciju Organizācijas iniciatīvas mērķis ir nodrošināt, lai mēs iemācītos būt atbildīgiem un sadarboties vienam ar otru, lai pareizi pārvaldītu šo vērtīgo resursu.

Autorizācija