ANO Pasaules Ūdens diena
Pasaules Ūdens diena
Kas notiks, ja tīra dzeramā ūdens vairs nebūs? Tas izklausās kā kaut kas neticams, bet diemžēl tā ir ierasta situācija katram trešajam cilvēkam pasaulē, jo tikai 1% uz Zemes pieejamā ūdens ir drošs lietošanai uzturā.

Katru gadu 22. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Ūdens diena. Ideja radās 1992. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas Vides un attīstības konferencē Brazīlijā, Riodežaneiro. Tās mērķis – vērst uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei, aicinot ikvienu novērtēt tā nozīmi un rūpēties par viena no mūsu planētas svarīgākā resursa saglabāšanu.
Jau šodien vairāk nekā 2 miljardi cilvēku ir spiesti dzīvot bez piekļuves ūdenim, kas būtu drošs lietošanai uzturā. Tāpēc ir svarīgi pievērsties pasākumiem, kas palīdzētu pārvarēt globālo resursu krīzi. Šī iniciatīva ir daļa no starptautiskas kampaņas, kuras ietvaros līdz 2030. gadam ir plānots panākt vispārēju ūdensapgādi un sanitāriju.
Ledāju saglabāšana
Šogad Pasaules Ūdens diena ir veltīta vienai no nozīmīgākajām mūsdienu cilvēces problēmām – ledāju kušanai. Kā zināms, klimata pārmaiņu ietekmē Zemes temperatūra paaugstinās, izraisot planētas ledus laukumu sarukšanu un padarot ūdens apriti arvien neparedzamāku. Kušanas ūdeņu noteces izmaiņas veicina plūdus, sausumu, zemes nogruvumus un jūras līmeņa celšanos, kas apdraud miljardiem cilvēku visā pasaulē.

Ledāji ir būtiska Zemes ekosistēmu sastāvdaļa un nozīmīgs resurss dzīvības nodrošināšanai. To ūdens ir neaizstājams dzeramā ūdens apgādē, lauksaimniecībā, rūpniecībā, tīras enerģijas ražošanā un veselīgas vides uzturēšanā.Lai mazinātu ledāju kušanas radītās sekas un pielāgotos tām, izšķiroša nozīme ir siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai un efektīvām vietējām rīcības stratēģijām. Uzzini vairāk!
Esi pārmaiņu veicinātājs – iesaisties cīņā pret ledāju kušanu!